Jaunimo politika. Bet ar tikrai jaunimo. Ir kiek tikrai politika?

/, Tautvydas Tamulevičius/Jaunimo politika. Bet ar tikrai jaunimo. Ir kiek tikrai politika?

Jaunimo politika. Bet ar tikrai jaunimo. Ir kiek tikrai politika?

Šiandien po darbo užsukau į miesto teatrą, kur liberalus jaunimas atgaivino kelis metus pamirštą labdaringų vakarų tradiciją. Salė galėjo antratiek žmonių sutalpinti, bet pradžia yra, kitąmet užpildys, tikiu. Visi surinkti už bilietus pinigai ir papildomos aukos bus skirtos vaikams su negalia, pasirodymus rengė jaunimo centro bei mokyklų kolektyvai, viskas gražu ir teisinga. Su pažįstamu juokėmės, kad tokių metų toli gražu labdaringų renginių patys neorganizavom. Ir kas tas Andžikas nežinojom. Dabar žinom.

IMG_3028

Nepretenzingai pasivadinęs kolektyvas „Draugai“ patiko labai. Parašyčiau „-ausiai“, bet dar ką įžeisiu, tai lai lieka tarp eilučių.

Bet parašyti norėjau ne tik apie tai, kaip viskas gerai – šiandienos renginys buvo labai geras, po kelių metų pertraukos. Bet kodėl jų nevyksta dar daugiau ir įvairesnių? Su jaunimo politika Alytuje (o ir Lietuvoje tos pačios tendencijos), galėtų būti žymiai geriau. Toks įspūdis, kad ji baigiasi tuomet, kai baigi mokyklą – būreliai, papildomos veiklos, sporto treniruotės ir visi kiti dalykai kažkaip skirti vaikams ir paaugliams, bet kalbant apie tai, kaip reikia išlaikyti jaunus žmones Alytuje (ar pritraukti naujus), visiškai pamiršti lieka darbus turintys, šeimas kuriantys ar tiesiog mieste gyvenantys jauni-bet-ne-moksleiviai-ar-studentai Alytiškiai.

Jaunimo reikalų tarybai ir jaunimo programai įgyvendinti šiemet skyrėme rekordiškai daug (nei bet kada anksčiau), nors bendrais skaičiais – vis tiek nieko ypatingo – 50,900 eurų. Už juos planuojame prisidėti prie dukart daugiau renginių nei praėjusiais metais, taigi ir dukart daugiau apsilankymų tuose jaunimo-jaunimui rengiamuose renginiuose. Bet kokie tie renginiai, ir kaip finansuojami – va čia ir bus didžiausias pokytis, kuris, jei pasiteisins, kitais metais leis visai kitaip finansuoti jaunimo politikos įgyvendinimą. Nes galėsime drąsiai sakyti, kad taip pasiekiame ir tuos žmones, kurie iki šiol jaunimo politikoje nedalyvavo.

Neįsivaizduojat kiek teko vargt su šių metų biudžeto infografikais. Bet procesas mokantis, kitąmet padarysim geriau ir dar aiškiau.

Pagalvokim – savivaldybei per amžius įprasta remti liaudies kolektyvų pasirodymus, parodas ar edukacines programas vaikams, bet kodėl ji visai neprisideda prie to, kas populiaru ir ko nori jauni profesionalai? Studentai dar turi savo struktūras, bet dirbantys jauni žmonės Alytuje neturi nieko. Nei kaip renginius organizuoti, nei kažkokias veiklas vystyti. Sakykim, tie patys koncertai Pušyje ar Fenikse – kuo tai skiriasi nuo remiamų dainų ir šokių koncertų? Tai skirta kitai auditorijai, taip, bet tame ir yra esmė, kad visos skirtingos socialinės grupės jaustų, kad miestas yra jų.

Šį penktadienį rinksimės į jaunimo reikalų tarybą svarstyti naujo finansavimo modelio, pagal kurį finansavimo jaunimui skirtiems renginiams galėtų kreiptis ir fiziniai asmenys (verslo liudijimų pagalba, pvz., norintys organizuoti reivą ar roko koncertą) ir saviveiklos kolektyvai (pvz. ekstremalių sporto šakų atstovai, norintys organizuoti varžybas), ir toks finansavimas bus įmanomas visus metus (skirstomas ketvirčiais). Nes dabar projektinis finansavimas visiems kitiems metams yra svarstomas kelias savaites rudenį, ir jei nesi suplanavęs, kad nori daryti 2017 metų Kalėdų renginį 2016 rudenį, tai šaukštai po pietų. Nesąmonė, žinau. Tad mažais žingsniais, teisinga linkme.

Sakysit, kad jauni Alytuje dirbantys žmonės tik geria ir nieko neveikia. Na, kai nėra ką veikt, tai gal ir neveikia. Bet čia tik įrankių sukūrimo klausimas. Turime skatinti tokį elgesį, kokio norime. O ko norime – tai to, kad dirbantys Alytuje jauni žmonės nesijaustų nuskriausti. Senstančiame mieste neturime prabangos nekurti patrauklių sąlygų jaunų žmonių veikloms, ar negalvoti apie grįžtančius savaitgaliais aplankyti tėvų. Turime kurti priežastis čia grįžti ir čia gyventi. Nes jei ir toliau mažės Alytuje dirbančių, tuomet ir liaudies kolektyvų nebus iš ko finansuoti.

Komentarai

2017-04-13T12:01:12+00:002016 vasario 24|