Rinkis atsakingai!

/Rinkis atsakingai!
Rinkis atsakingai!2019-02-28T15:57:47+00:00

Kovo 3 – lemiamas apsisprendimas miestui.

Keli faktai, kurie dar neskambėjo rinkimų kampanijose:

1. Už ką teisti kandidatai į tarybą?

Ar alytiškiai balsuodami perleis atsakomybę už miesto valdymą daugiausiai teistų turinčiai Gedimino Daukšio grupuotei „Už Alytų“?

„Žinau ir galiu – Česlovas Daugėla“ – teisti du asmenys.

„Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai“ – teismo nuosprendžiu pripažintas kaltu Dobilas Kurtinaitis už dokumentų klastojimą dirbant Alytaus miesto savivaldybėje ir dėl to neteko tarybos nario mandato.

„Alytaus piliečiai“ – Marius Grišmanauskas teistas už nesunkų sveikatos sutrikdymą, kai nelaimingo eismo įvykio metu, automobiliui nuslydus nuo kelio, bendrakeleiviui lūžo rankos riešas.

2. Kas, jeigu vėl bus tariamasi su „Litesko“?

Du kandidatai į merus – Česlovas Daugėla ir Gediminas Daukšys balsavo už sutarties su „Litesko“ pratęsimą, prieštaravusį Konkurencijos įstatymui. Kas bus, jei būsima taryba nuspręs nutraukti ieškinius „Litesko“ ir vėl sugrąžinti situaciją į buvusią?

 • 2001 metais susiderėta dėl šilumos ūkio nuomos 15 metų terminui;
 • 2005 metais susitarta dėl sutarties pratęsimo dar 10 metų, nors tuo buvo pažeistas Konkurencijos įstatymas;
 • 2007 metais susitarta, kad nauja kogeneracinė elektrinė, kuri kainavo 87 mln. litų, liks „Litesko“ nuosavybėje, nors jos statybos kaštai buvo įtraukti į šilumos kainą ir visi už ją mokame. Tuo pažeistas Konkurencijos įstatymas, o šilumos kaina buvo nepagrįstai užaukštinta;
 •  2010 metais susitarta, kad „Litesko“ išnuomos vieną katilą UAB „Fonui“. Dėl to viduryje katilinės atsirado svetimas katilas, kuris gamina 30 procentų visos šilumos. Tokiu būdu miestui liko tik seni dujiniai katilai, o atėjūnai turi modernius biokuro katilus, kurie apmokami visų šilumos vartotojų.

„Alytaus piliečiai“ ėmėsi priemonių situacijai taisyti:

 • Iškelta byla „Litesko“ dėl 11 milijonų eurų permokos už šilumą,
 • Iškelta byla „Litesko“ dėl neinvestuotų į šilumos ūkį 6 milijonų eurų, kuriuos investuoti turėjo;
 • Įrodyta Kainų komisijai, kad šilumos kaina nepagrįstai užaukštinta ir turi būti 26 procentais mažesnė;
 • Įrodyta Kainų komisijai, kad už kurą šildymui alytiškiai permokėjo 2,6 milijono eurų ir šie pinigai susigrąžinami per papildomai sumažintą kainą, dėl to kaina iš viso mažesnė 32 procentais;
 • Tokiu būdu visi alytiškiai per du šildymo sezonus sutaupo beveik 10 milijonų eurų;
 • Vienas 55 kvadratinių metrų butas jau sutaupė apie 400 eurų mokesčio už šildymą, karštą vandenį ir „gyvatuką“;
 • Suformuota profesionali savivaldybės įmonės „Alytaus šilumos tinklai“ valdyba ir darbuotojų komanda, kuri pasirengusi jau šiemet perimti šilumos ūkio valdymą iš „Litesko“.

Įdėjus tiek pastangų ir pasiekus tokių pergalių, tikrai baisu, kad negrįžtų tie laikai, kai toną užduoda „Litesko“, o ne savivaldybė.

3. Kas neparašyta rinkėjams skirtose programose?

Šimtatūkstantinė „Už Alytų“ parama iš miesto biudžeto, kurios siekiama privatiems sporto klubams:

Tuo tarpu simfoniniam orkestrui „Svajonė“, kuriame groja per 50 gabių ir intelektualių vaikų, skiriama vos 10 000 Eur.

„Alytaus piliečiai“ visada teigė, kad klubai turi būti finansuojami, bet pagal visiems vienodą tvarką ir laikantis de minimis pagalbos normų pagal Europos sąjungos teisės aktus, t.y. vienam privačiam klubui per trejus metus skiriama ne daugiau 200 000 Eur.

4. Kovotojas dėl teisingo atliekų tvarkymo ar nelegalus teršėjas?

„Už Alytų“ sąraše esantis Sigitas Leonavičius vadovauja rinkliavos tobulinimo grupei ir neva rūpinasi žmonėmis ir atliekų tvarkymu. Tuo metu jo  vadovaujama įmonė „Traidenis“ surado būdą, kaip išvis galima nemokėti už atliekas – tiesiog užkasti kieme:

5. Gal šmeižtas skleidžiamas sąmoningai?

Tiek miesto mero Vytauto Grigaravičiaus, tiek tarybos nario Mariaus Grišmanausko nuomone vietinė televizija, priklausanti Pačėsų šeimai, tapo politinės kovos įrankiu, kurioje skleidžiama tikrovės neatitinkanti informacija apie senųjų alytiškių šeimas, kurių šaknys čia siekia daugiau nei 150 metų. Abu politikai oficialiai kreipėsi į televiziją dėl tikrovės neatitinkančios informacijos paneigimo, tačiau iki šiol tai nepadaryta, tikėtina sąmoningai laukiant rinkimų. Sulaukus paneigimo termino pabaigos, politikai kreipsis į teismą.

Dėl šios televizijos priimti trys Visuomenės informavimo etikos komisijos sprendimai, dėl penkių Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso straipsnių pažeidimų. Visi trys sprendimai susiję su Lauros Radzevičiūtės prodiusuojamomis laidomis.

Prisiminkime:

 • 2018 metų vasarą Vyriausioji rinkimų komisija ragino Zanavykų apygardos komisiją kreiptis į prokuratūrą dėl to, kad galėjo būti suklastoti dokumentai. Vėliau nuspręsta nesikreipti, tačiau 461 parašas pripažintas neteisėtu. Laura Radzevičiūtė buvo neregistruota kandidate į Seimo narius.
 • Kai minima kandidatė į merus ėjo Alytaus miesto teatro direktorės pareigas, tuomet ji, nesilaikant viešųjų pirkimų taisyklių, sudarė sutartį su UAB „Mitris group“. Šiai įmonei apmokėta 6473 Eur už paslaugas ir konsultacijas, kurias privalu išmanyti ir atlikti įmonės direktoriui (vidaus audito ataskaitos Nr. VA-1, 17 psl.), juolab turinčiam teisininko išsilavinimą.
 • Gautos paramos teatrui lėšos 11584,80 Eur panaudotos ne pagal paskirtį (vidaus audito ataskaita 11 psl.), pažeidžiant paramos skirstymą ir naudojimą reglamentuojančius teisės aktus, jos buvo skirstomos ir naudojamos direktorės Lauros Radzevičiūtės vienasmeniu sprendimu (vidaus audito ataskaita 22 psl). Už apskaitos organizavimą buvo atsakinga Laura Radzevičiūtė – ne visos grynųjų pinigų operacijos buvo fiksuojamos, o kasos knygos vedamos neteisingai, įrašai neatitiko tikrovės. Visa tai įvyko vos per vienerius metus. (https://goo.gl/rpBSqX).

6. Ar tikrai pagal savo pajamas kandidatai gali skirti tokias sumas rinkiminei kampanijai?

Laura Radzevičiūtė kandidato deklaracijoje nurodo vidutinę pajamų sumą 280,60 Eur per mėnesį,  turėdama  80728 Eur paskolų. Tikėtina, visos mėnesio pajamos = mėnesio paskolos įmoka.

Kandidatas į merus Gediminas Daukšys save vadina sėkmingu verslininku, jo nurodomos pajamos per mėnesį – 1001,97 Eur.

7. Ar socialdemokratų bruožas – kalbėjimas be atsakomybės?

 • Kartu su kandidatu į merus Nerijumi Cesiuliu sąraše kandidatuoja ir buvęs meras Jurgis Krasnickas. Ar visai partijai yra priimtinas kalbėjimas be atsakomybės ir vertybės, kurias garso įraše išdėstė buvęs meras, kuris „perprato mechanizmus ir linkęs sužaisti „va bank“, užsidirbti 4 milijonus iš karto”.
 • Apeliacinis teismas patvirtino, kad 2014-ųjų garso įrašas yra vientisas ir jo autentiškumas patvirtintas teismo ekspertize.
 • Lietuvos žurnalistų sąjungos Alytaus skyrius Nerijų Cesiulį už Alytaus Lietuvoje pagarsinimą iš neigiamos pusės metaline plunksna apdovanojo Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse.
  N.Cesiulis – Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys, kuris, tikėtina, norėdamas asmeninio „piaro“ pažemino miestą prieš visą Lietuvą –  2017 m. prieš vasaros sezoną Alytus buvo pagarsintas kaip miestas, kuriame uždrausta degintis, nes N.Cesiulis savaip interpretavo sakinio skyrybos ženklus ( taisyklėse rašoma, jog  draudžiama degintis nuogiems, o ne apskritai draudžiama degintis).

8. Ar Europos Sąjungos lėšos „įsisavintos“ tinkamai ir neša naudą miestui?

Dėl Česlovo Daugėlos „investicijų“ 2019 m. turėsime iš biudžeto grąžinti 0,5 milijono eurų neteisėtai panaudotų lėšų – rekonstruojant Alytaus sporto ir rekreacijos centrą.

 • Rekonstrukcija kainavo 7,9 mln. Eur, Č.Daugėlos, tuometinio mero, įmonė „Kortas“ darbų atliko už 7,25 mln. Eur. UAB „Kortas“, dalyvavo viešajame pirkime, tačiau konkurso nelaimėjo, bet vis tiek atliko 90% darbų.
 • Konkursą vykdyti rekonstrukciją 2009 m. laimėjo UAB „Struktūra“.
 • Visų neteisėtai panaudotų lėšų Viešųjų pirkimų tarnyba nereikalauja tik dėl to, kad savivaldybei tai būtų nepakeliama našta – grąžinimas būtų laikomas neproporcingai dideliu.

9. Kas užstatė prekybos centrais miestą?

Prekybos centrų specialusis planas su „Lidl“, „Norfa“ parduotuvėmis Putinuose ir Vidzgiryje, „PROMO Cash&Carry“ prekybos centru patvirtintas dar 2011 metais. Privačiuose, patiems prekybos centrams arba vystytojams priklausančiuose sklypuose patvirtinti leidimai konkretiems prekybos centrams.

10. Kodėl miesto centrą puošia pastatas vaiduoklis?

Pastatas  – planuojami Inžinierių namai – buvo parduotas privatiems asmenims bene 1992 metais už grašius su sąlyga, kad bus pabaigtas iki 2007 metų. Tiems patiems, kurie jį valdo iki šiol. Vienas jų – „Palermo“ savininkas, nepaisantis teismo sprendimų.

 • Pastatas turėjo būti baigtas 2007, o laikinasis pastatėlis su laikina kavine nugriautas, nes vietoje jo – didžiojo pastato įvažiavimas ir stovėjimo aikštelė.
 • Per tą laiką „Palermo“ savininkas Valius Smaidžiūnas dar sugebėjo apgauti verslininkus, jiems parduodamas dalį to paties sklypo ir vėl sutartimi įsipareigodamas laikiną statinį – kavinę –nugriauti, nes ir šiam naujajam savininkui įvažiavimas į sklypą pažadėtas per „laikinąjį“ statinį.
 • Sutarties vykdymo sklypą nusipirkusi bendrovė „Dainavos turtai“ siekė daugelį metų.  Pernai vasarą jau pasiekė ir aukščiausiojo teismo sprendimo įpareigojimas nugriauti per mėnesį, po to duotas dar mėnuo.

Bet vos ne amžinu tapęs laikinas statinys vis dar stovi, savo sklypu negalintys naudotis verslininkai laukia teismo sprendimo įvykdymo, o kandidatas į merus Česlovas Daugėla čia įsirengia savo rinkimų štabą.

AP primena:

 • Neegzistuojančiame pastate veikiančiai kavinei (kurios adresu nurodomas pastatas vaiduoklis) pavyko taip ilgai veikti, neleidžiant vystyti aplinkinių pastatų ir teritorijų, dėl to, kad nei vienas miesto vadovas iki ateinant „Alytaus piliečiams“ nesiryžo imtis veiksmų.
 • Nors jau pirmą kartą išduodant alkoholio licenciją buvo pažymėta, kad kavinė neturi reikalaujamos teisinės registracijos, UAB „Šalmėtė“ išduotos licencijos nepanaikino ir visos kitos po to dirbusios tarybos. Tik 2015 metais alkoholio licencija buvo panaikinta pagal įstatymus.
 • Tačiau net ir tai nesulaikė V.Smaidžiūno, sprendimą jis apskundė teismui, kol patys darbuotojai nepaliko kitos išeities, kaip tik užsidaryti – neatėjo į darbą dėl nemokėtų atlyginimų.

11. Kaip elgiasi „teisybės“ ieškotojai?

Administracijos direktoriui Vytautui Jastremskui pradėjus Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro direktorės Daivos Gudzinevičienės atleidimo procedūras, D.Gudzinevičienė:

 • 2018 m. sausio 25 d. įsteigė įstaigoje teisininko pareigybę, kurios niekada nebuvo, ir šiuo metu vėl nebėra, nes nereikia;
 • Jau kitą dieną, 2018 m. sausio 26 d., pasirašė nuotolinio darbo sutartį su Seimo nario N. Puteikio padėjėja ir laidos „Demaskuoti“ vedėja Laura Radzevičiūte, t.y. L. Radzevičiūtė buvo be konkurso įdarbinta teisininke ir aktyviai gynė pasitikėjimo netekusią direktorę.
 • Už šį darbą Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centras mokėjo L. Radzevičiūtei darbo užmokestį. Iš viso L. Radzevičiūtės „paslaugos“ centrui kainavo apie 5900 eurų. Iš darbo L. Radzevičiūtė atleista 2018 m. gegužės mėnesį, pasikeitus vadovui, o perteklinis etatas panaikintas.

12. Ką kandidatai rašo anketose? Anglų kalbos testas per debatus

Anglų kalbos žinios deklaruotos beveik visų kandidatų anketose, tačiau:

 • Vasario 19 d. „Volungės“ progimnazijos salėje kandidatų į Alytaus miesto merus debatų metu visus kandidatus nustebino salėje netikėtai pasigirdęs klausimas anglų kalba. Vyriškis pasidalino asmenine patirtimi, su kokiais sunkumais susidūrė kurdamas verslą Alytuje ir kaip pasigedo informacijos apie verslo galimybes ir savivaldybės pagalbą užsienio kalbomis. Jis teiravosi kandidatų, kaip jie ketina spręsti šią problemą.
 • Atsakė į užduotą klausimą anglų kalba vos 3 iš 10 kandidatų – Alytaus piliečiai“ kandidatė V. Ramanauskienė, LVŽS kandidatas S. Bitinas, LSDP kandidatas N. Cesiulis. „Už Alytų“ kandidatas K. Daukšys iš situacijos bandė išsisukti atsakydamas lietuvių kalba, esą Lietuvoje reikia kalbėti lietuviškai.

Kandidatai anketose nurodę jog moka anglų kalbą:

Kęstutis Ąžuolas

Gediminas Daukšys

Šarūnas Klėgeris

Nijolė Makštutienė

Laura Radzevičiūtė

Alvydas Sakavičius  kalbų visai nenurodė.

Česlovas Daugėla nurodė, kad moka rusų ir lenkų kalbas.

  

Alytaus piliečiai“ su meru Vytautu Grigaravičium įdėjo daug pastangų valydami miestą nuo asmeninių interesų, grupuočių ir netinkamai pareigas ėjusių direktorių. Vyko kovos už šilumos ūkio sugrąžinimą, teisingą šilumos kainą alytiškiams, kokybišką visuomeninį transportą. Akivaizdu, kad tai labai nepatiko daug kam, ypač tiems, kas jiems priklausančiose žiniasklaidose priemonėse skleidžia itin daug klaidinančios informacijos ir deda visas pastangas sugrąžinti buvusią „tvarką“ į Alytų.

Alytiškiai, nepraraskite budrumo, nesileiskite klaidinami ir kovo 3 dieną pasirinkite protingai. Mes „Alytaus piliečiai“ kviečiame balsuoti protu ir savo širdimi.